Top 30 Beste Songfestival Liedjes Aller Tijden

Óf je zet er alles voor opzij óf je doet juist alles om eraan te ontkomen: het Eurovisie Songfestival. Sinds 1956 strijden Europese – en sommige niet-Europese – landen om de titel. De winnaar verwacht niet alleen de microfoontrofee mee naar huis te nemen, maar ook een fijne carrière boost. Wat zijn nou de grootste hits aller tijden?

Het beste Songfestival liedje aller tijden is Waterloo van ABBA. De Zweedse groep won in 1974 het 19e Eurovisie Songfestival in Brighton, Verenigd Koninkrijk, en brak daarna wereldwijd door dankzij dit aanstekelijke popliedje.

Ook ons kikkerlandje doet vanaf het begin aan dit jaarlijkse muziekfestival mee. Onder meer Ben Cramer, Ruth Jacott, Trijntje Oosterhuis, Gerald Joling, Willeke Alberti, Edsilia Rombley en Hind zijn door een Songfestivalnummer bekend – of bekender – geworden. De lijst van de 30 beste Songfestival liedjes aller tijden is erg divers, kijk mee.

1. Waterloo – ABBA

  • Land: Zweden
  • Jaar: 1974
  • Genre: Pop

En nu de nummer 1. Het Beste Songfestival Liedje Aller Tijden is ongetwijfeld de klassieker en wereldwijde bestsellersingle Waterloo van de Zweedse popgroep ABBA. Wie kent het niet? Deze vierkoppige band brak wereldwijd door dankzij het succesvolle optreden op het Eurovisie Songfestival in 1974.

Oorspronkelijk was dit liedje in het Zweeds opgenomen, maar om een groter publiek te bereiken, zong ABBA er op het Songfestival in het Verenigd Koninkrijk een Engelstalige versie van. Dit nummer gebruikt op metaforische wijze de wereldwijd bekende Slag bij Waterloo, waarbij Napoleon werd verslagen, om te beschrijven hoe een vrouw zich aan haar geliefde overgeeft; ‘Whoa, whoa, whoa, whoa, Waterloo, finally facing my Waterloo…’.

2. Birds – Anouk

  • Land: Nederland
  • Jaar: 2013
  • Genre: Progressieve rock

De hoogstgeplaatste Nederlandse hit in deze lijst, van de voor velen bekende zangeres Anouk, die hiermee in 2013 een greep naar de microfoontrofee in Zweden deed. Ze wist uiteindelijk de negende plaats te bereiken en stond met deze ballade wekenlang achter elkaar in verschillende nationale en internationale hitlijsten.

In de videoclip van dit nummer, dat in hetzelfde jaar uitkwam, is Anouk Teeuwe een balletlerares en voelt een ballerina zich tot dansen geïnspireerd door ‘Vogels’ vrij in de lucht te zien vliegen. De nummer 2 van de beste Songfestival liedjes aller tijden.

3. Eres Tú – Mocedades

  • Land: Spanje
  • Jaar: 1973
  • Genre: Popballade

Het Spaanstalige ‘Jij bent het’ behaalde in 1973 de tweede plaats in Luxemburg, net achter de winnende hit van het hostland dat jaar, die op nummer 22 van deze lijst staat. De zes bandleden van deze Spaans-Baskische popgroep zongen dit liefdesliedje dat tegenwoordig wordt beschouwd als een echte Songfestival klassieker.

In zo ongeveer alle continenten bereikte dit nummer een hoge plaats in de hitlijsten en er werden miljoenen platen van verkocht. Het is ook in tenminste 18 andere talen gecoverd.

4. Arcade – Duncan Laurence

  • Land: Nederland
  • Jaar: 2019
  • Genre: Pop

Op 4 de meest recente overwinning van ons eigen land. De jonge singer-songwriter Duncan Laurence zorgde er in 2019 voor dat het 65e Songfestival in Nederland plaats mocht vinden, hoewel deze editie een jaar werd uitgesteld vanwege de coronapandemie.

Dit popliedje, waarin de zanger zich uit over het verlies van iemand die hem zeer dierbaar was, stond 24 weken lang in de Nederlandse Top 40 en heeft tot op vandaag de dag nog een plekje in de wekelijkse Single Top 100. Ook verkozen tot “Het Beste Nederlandse Songfestival Liedje Aller Tijden”.

5. Si – Gigliola Cinquetti

  • Land: Italië
  • Jaar: 1974
  • Genre: Ballade

Aangekomen bij de top 5 vinden we deze Italiaanse hit, ‘Ja’. Het eindigde in 1974 net vóór de nummer 20 van deze lijst – het Nederlandse ‘Ik Zie Een Ster’ – en net achter de nummer 1 – het Zweedse ‘Waterloo’.

Dit Songfestival liedje had meer succes in het Verenigd Koninkrijk dan in Italië zelf, waar de uitzending ervan op tv werd uitgesteld vanwege een referendum dat gelijktijdig werd gehouden over of het recht op echtscheiding in het land weer tenietgedaan zou moeten worden. De nationale omroep vreesde dat deze ballade ‘Ja’ onterecht gezien zou worden als propaganda en beïnvloeding van de stemmers.

6. Apres Toi – Vicky Leandros

  • Land: Luxemburg
  • Jaar: 1972
  • Genre: Pop

In 1972 haalde de Grieks-Duitse zangeres Vicky Leandros de titel van het Eurovisie Songfestival voor Luxemburg binnen. Vijf jaar eerder had zij het ook al geprobeerd, maar toen was ze met haar hit ‘L’amour est bleu’ op de vierde plek geëindigd.

In deze ballade ‘Na Jou’ laat de zangeres haar geliefde op dramatische wijze weten dat ze slechts ‘een schaduw van zijn schaduw’ zal zijn mocht hij haar voor iemand anders verlaten. Het maakte maar liefst 14 jaar achter elkaar deel uit van de Radio 2 Top 2000, namelijk van 2000 tot en met 2013.

7. Puppet on a string – Sandie Shaw

  • Land: Verenigd Koninkrijk
  • Jaar: 1967
  • Genre: Pop

Op nummer 7 vinden we deze Britse inzending voor het Songfestival in Wenen in 1967, één van de bestverkochte Songfestival liedjes aller tijden – meer dan 4 miljoen platen zijn ervan verkocht. Het werd gezongen door de Britse popzangeres Sandie Shaw, die in de jaren zestig erg populair was.

Op blote voeten zong ze deze hit over dat ze een ‘marionet aan een touwtje’ zou zijn van haar grote liefde. Hoewel ze het nummer zelf haatte en seksistisch vond, sloeg het wereldwijd aan en stond het ook in Nederland 13 weken in de Top 40, waarvan drie weken op een rij op de eerste plaats.

8. Euphoria – Loreen

  • Land: Zweden
  • Jaar: 2012
  • Genre: Eurodance

Dit Zweedse liedje uit 2012 won het Eurovisie Songfestival in Azerbeidzjan dat jaar en werd direct na het festival zowel in eigen land als in andere Europese landen een hit. Het bereikte zelfs de Australische hitlijsten.

Een officiële videoclip werd nog in datzelfde jaar opgenomen net buiten Stockholm. De zangeres en songwriter Lorine Zineb Noka Talhaoui – Loreen – danst hierin door een mistig weiland, terwijl ze zingt over het gevoel van ‘Euforie’ dat je krijgt als je bij de persoon bent van wie je houdt.

9. De Troubadour – Lenny Kuhr

  • Land: Nederland
  • Jaar: 1969
  • Genre: Ballad, folk

Het enige Songfestival waarop vier landen de eerste plek moesten delen; de Nederlandse zangeres Lenny Kuhr ontving de titel in 1969 samen met de zangeressen van Spanje, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.

Dit liedje gaat over een middeleeuwse troubadour – zoals de titel al zegt – en het effect dat zijn muziek op het publiek heeft. Het kwam negen keer voor in de Radio 2 Top 2000 en is door de zangeres ook in het Engels, Frans, Duits, Spaans en Italiaans opgenomen.

10. Den Vilda – One More Time

  • Land: Zweden
  • Jaar: 1996
  • Genre: Pop

Op het Eurovisie Songfestival in Oslo in 1996 deed Zweden mee met dit folkachtige liedje over de winter, in het Zweeds gezongen. Met 23 deelnemers dat jaar behaalde het een goede derde plek. Een IJslandse cover ervan werd in 2013 populair.

De Zweedse band One More Time bestond destijds uit vier leden, waaronder de oudste zoon van één van de bandleden van ABBA. Van dit liedje ‘De wilde’ namen ze later ook een Engelstalige versie op, met de titel ‘The Wilderness Mistress’. In deze top 30 op een goede tiende plek.

11. Knock, Knock Who’s There? – Mary Hopkin

  • Land: Verenigd Koninkrijk
  • Jaar: 1970
  • Genre: Pop

Op het Songfestival in Amsterdam in 1970 eindigde de zangeres Mary Hopkin uit Wales ná de Ierse zangeres Dana op de tweede plaats. Het nummer stond bijna drie maanden in de Britse hitlijsten genoteerd en één keer in de Radio 2 Top 2000.

Dit popliedje bezingt iemand die optimistisch is ooit de liefde te vinden, en dat precies op het moment dat dat optimisme opgegeven wordt omdat er maar geen liefde komt, er figuurlijk wordt geklopt – ‘knock, knock’ – en dat de liefde als een verrassing voor de deur staat. Het lied ‘Klop, klop, hallo’ is een Nederlandse cover van deze hit door Willeke Alberti.

12. Ding-a-Dong – Teach-In

  • Land: Nederland
  • Jaar: 1975
  • Genre: Pop

Dit nummer uit 1975, geschreven door Dick Bakker, Will Luikinga en Eddy Ouwens, heet op z’n Hollands Dinge Dong. Op het Songfestival in Stockholm zong de zeskoppige Nederlandse band Teach-In dit liedje in het Engels en werd daarmee de winnaar van de avond.

Inhoudelijk is het weinigzeggend, vooral de Engelstalige versie, maar de aanstekelijke melodie van dit uptempo nummer maakte het populair, niet alleen op het Songfestival zelf, maar ook daarna in vele Europese landen. Er zijn diverse covers van gemaakt.

13. Un Banc, Un Arbre, Une Rue – Severine

  • Land: Monaco
  • Jaar: 1971
  • Genre: Chanson

‘Een bank, een boom, een weg’ was het winnende lied van de 16e editie van het Eurovisie Songfestival dat in 1971 in Dublin werd gehouden. De Franse Severine zong over hoe snel de kindertijd voorbijgaat, die tijd waarin je ‘een bank, een boom, een weg’ had om op of onder weg te dromen.

Deze klassieke Franse ballade is ook in Nederland even populair geweest en stond zowel in de Top 40 als in de Single Top 100. Een Finse cover hiervan deed het destijds ook erg goed.

14. What’s Another Year – Johnny Logan

  • Land: Ierland
  • Jaar: 1980
  • Genre: Pop

Van het Verenigd Koninkrijk gaan we door naar buurland Ierland. In 1980 scoorde Johnny Logan met deze hit de eerste plek op het Songfestival in Den Haag, en mocht daardoor naar huis gaan met de titel, de microfoontrofee en de eer.

Dit liedje, dat beschrijft hoe de vader van de componist het verlies van zijn vrouw verwerkte, stond destijds in verschillende internationale hitlijsten op nummer één. Het is daarna ook in het Duits en Spaans opgenomen.

15. Power To All Our Friends – Cliff Richard

  • Land: Verenigd Koninkrijk
  • Jaar: 1973
  • Genre: Rock, pop

Eén jaar later werd dit Britse nummer bekend door het Eurovisie Songfestival in Luxemburg, waarop het de derde plek wist te bemachtigen. In 1968 had het Verenigd Koninkrijk ook al succes met deze artiest, toen was hij goed voor de tweede plek met het lied ‘Congratulations’.

Cliff Richard wordt gezien als de grootste rock-’n-roll artiest van Engeland en één van de bestverkopende muziekartiesten aller tijden met meer dan 250 miljoen verkochte platen. Daarnaast is hij in 1995 tot ridder geslagen door Koningin Elizabeth II, het is Sir Cliff Richard dus.

16. Als Het Om De Liefde Gaat – Sandra & Andres

  • Land: Nederland
  • Jaar: 1972
  • Genre: Pop

Weer een klassieker uit de jaren ‘70, dit keer van Sandra Reemer en Dries Holten – Sandra & Andres – die samen dit nummer zongen. Dit lied, dat op de vierde plaats eindigde, werd bekend als één van de eerste Songfestival hits die ervoor zorgde dat het publiek op het ritme mee ging klappen.

Het duo heeft dit liedje zelf ook in het Duits, Engels en Frans opgenomen. Ze zingen over dat het in het normale dagelijks leven al moeilijk genoeg is om eerlijk te zijn, des te meer als je iemand wil versieren, oftewel, ‘als het om de liefde gaat’.

17. Calm After The Storm – The Common Linnets

  • Land: Nederland
  • Jaar: 2014
  • Genre: Countrymuziek

Op nummer 17 vinden we een relatief recent Songfestival nummer; dit liedje is van de Nederlandse Ilse de Lange en Waylon, die destijds samen het duo The Common Linnets vormden. In 2014 behaalden zij een goede tweede plek op het Eurovisie Songfestival in Kopenhagen.

‘De storm’ in het lied verwijst naar relatieproblemen en ‘kalmte’ naar de berusting van beide betrokkenen nadat de relatie is beëindigd; ‘Kalmte na de storm’ dus. Dit countrynummer heeft in 14 internationale hitlijsten op de eerste plek gestaan en in Nederland zelf stond het zes maanden lang in de wekelijkse Single Top 100 genoteerd.

18. Poupée de cire, poupée de son – France Gall

  • Land: Luxemburg
  • Jaar: 1965
  • Genre: Pop

Uit de begintijd van het Songfestival, deze Franstalige hitsingle won de show in het Italiaanse Napels. Het nummer van de Franse zangeres heeft de vijfde plek in Nederlandse hitlijsten gehaald en ook tien jaar achter elkaar in de Radio 2 Top 2000 gestaan.

Dit lied uit 1965 is geschreven door wijlen Serge Gainsbourg, die bekend stond om zijn teksten vol woordspelingen en dubbele betekenissen. De titel van dit nummer kan letterlijk worden vertaald als ‘Wassen pop, lappenpop’, maar ook als ‘Wassen pop, sprekende pop’, en ook de boodschap van het lied wordt op verschillende manieren geïnterpreteerd.

19. Beg, Steal or Borrow – The New Seekers

  • Land: Verenigd Koninkrijk
  • Jaar: 1972
  • Genre: Rock

In 1972 streden 18 landen om de felbegeerde titel. Deze keer stond het podium in de Usher Hall in Edinburg, Schotland. Het Verenigd Koninkrijk eindigde met dit rockliedje van de groep The New Seekers op de tweede plaats.

De band, bestaande uit drie mannen en twee vrouwen, maakte in de jaren ’70 succesvolle pop- en folkliedjes. Deze inbreng voor het Eurovisie Songfestival is een liefdesliedje, waarin de hoofdpersoon zegt zelfs te willen ‘smeken, stelen of lenen’ om de ander weer liefde te geven, nadat de relatie stuk is gelopen. Zal het hem of haar gelukt zijn?

20. Ik Zie Een Ster – Mouth & MacNeal

  • Land: Nederland
  • Jaar: 1974
  • Genre: Pop

Terug naar eigen grond, op nummer 20 staat deze hit van het Nederlandse duo Mouth & MacNeal, die zij voor het Eurovisie Songfestival in het Engels zongen. Hoewel het lied goed werd ontvangen, bleef het op een derde plek steken, onder meer omdat datzelfde jaar ABBA meedeed met de hit Waterloo, die meer punten kreeg.

Toch stond dit liefdesliedje uit 1974, over dat er na een ruzie tussen een stel weer een ster in de ogen en een lach op het gezicht van de ander te zien is, wekenlang genoteerd in diverse hitlijsten in binnen- en buitenland.

21. Rise Like a Phoenix – Conchita Wurst

  • Land: Oostenrijk
  • Jaar: 2014
  • Genre: Operapop

Een lied van het album Conchita, van de Oostenrijkse zanger en drag queen Conchita Wurst, die in 1988 werd geboren als Thomas Neuwirth. Geen enkele platenmaatschappij in Oostenrijk wilde oorspronkelijk het nummer uitbrengen, maar door het Eurovisie Songfestival te winnen, is het uiteindelijk een grote hit geworden.

De songtekst verhaalt de persoonlijke groei en identiteitsbevestiging van een travestie, die ‘als een feniks uit de as verrijst’ na figuurlijk te zijn neergeslagen door intolerantie.

22. Tu Te Reconnaitras – Anne Marie David

  • Land: Luxemburg
  • Jaar: 1973
  • Genre: Pop

Dit popliedje is één van de vier liederen waarmee Luxemburg ooit het Eurovisie Songfestival heeft gewonnen. Ook in ons land deed dit nummer het goed en stond een aantal jaren in de Top 40, de Radio 2 Top 2000 en de Evergreen Top 1000.

De Franstalige zangeres Anne Marie David, die zowel voor Luxemburg als voor Frankrijk aan het Songfestival heeft meegedaan, nam het later ook in andere talen op. Een popzangeres uit Turkije maakte ook een Turkse versie van dit nummer dat gaat over dat men ‘zichzelf’ altijd ‘zal herkennen’ in levenservaringen van anderen.

23. Save Your Kisses For Me – Brotherhood of Man

  • Land: Verenigd Koninkrijk
  • Jaar: 1976
  • Genre: Pop

Het winnende nummer van 1976, dit Engelstalig liedje van de vierkoppige Britse band Brotherhood of Man. Het werd een echte wereldhit, stond op de eerste plek in vele internationale lijstjes en was ook in eigen land de bestverkochte single dat jaar.

Het lied gaat over de liefde van een vader voor zijn driejarige kind en de emoties die hij voelt als hij elke dag afscheid van hem neemt op het moment dat hij naar zijn werk gaat, met de woorden ‘Bewaar je kussen voor mij’. Het wordt in het Verenigd Koninkrijk beschouwd als één van de populairste hits aller tijden.

24. Diva – Dana International

  • Land: Israël
  • Jaar: 1998
  • Genre: Eurodance

De winnaar van het 43ste Songfestival dat in het Verenigd Koninkrijk werd gehouden, een single van de Israëlische zangeres Dana International. Een gematigd uptempo lied ter ere van machtige vrouwen, waarin verschillende bekende vrouwen uit de geschiedenis en mythologie, zoals Aphrodite en Cleopatra, worden bezongen.

Deze hit wordt beschouwd als één van de populairste Songfestival liedjes aller tijden en bereikte destijds hoge posities in vele Europese hitlijsten.

25. Ein Bisschen Frieden – Nicole

  • Land: Duitsland
  • Jaar: 1982
  • Genre: Schlager

Met deze hit won de Duitse Nicole Seibert op 17-jarige leeftijd het Eurovisie Songfestival in 1982 en bracht haar land als eerste de zege in deze competitie. Door zichzelf begeleid op een gitaar zong ze over het verlangen naar ‘een beetje vrede’.

Zelf heeft ze haar lied in maar liefst zeven andere talen opgenomen, ook in het Nederlands, en hebben andere artiesten het in nog acht andere talen gecoverd. In eigen land is ze vandaag de dag – op 56-jarige leeftijd – nog steeds een populaire zangeres.

26. Nei Blu Dipinto Di Blu – Domenico Modugno

  • Land: Italië
  • Jaar: 1958
  • Genre: Chanson

Op nummer 26 van deze top 30, een Italiaans lied dat in één van de allereerste edities van het muziekfestival derde werd. Er zijn minstens dertig miljoen platen verkocht van deze single, die vooral in de Verenigde Staten populair werd en ook twee Grammy Awards won.

Oorspronkelijk was de titel ‘In blauw geverfd blauw’ op z’n Italiaans, maar het lied werd wereldwijd bekend onder de titel ‘Volare’ – vliegen – omdat het gaat over het gevoel te ‘vliegen van de liefde’. Het werd zó bekend dat zanger Domenico Modugno, die in 1994 overleed, ook wel Mister Volare en “een ambassadeur voor de Italiaanse muziek” werd genoemd.

27. Hemel en Aarde – Edsilia Rombley

  • Land: Nederland
  • Jaar: 1998
  • Genre: Pop

Eén van de succesvolste Nederlandse nummers op het Songfestival ooit. In dit lied gebruikt Edsilia Rombley, die dit jaar in gezelschap van drie andere bekende Nederlanders het Eurovisie Songfestival in Rotterdam mocht presenteren, de kracht van de natuur om de kracht van de liefde te beschrijven.

Met 151 punten eindigde dit nummer in 1998 op een vierde plek. Vooral in Nederland was de single daarna een tijdlang een groot succes en is het nog steeds een bekend liedje.

28. Un, Deux, Trois – Catherine Ferry

  • Land: Frankrijk
  • Jaar: 1976
  • Genre: Chanson

Ook dit Franstalige lied is in vele talen gecoverd nadat het in 1976 op het Eurovisie Songfestival in Den Haag werd gezongen door de blonde Catherine Ferry, die net aan haar muziekcarrière was begonnen en nu nog steeds zingt.

Met dit liedje over dat het leven volgens haar lekker simpel moet blijven, behaalde ze de tweede plek. Ze had een achtergrondkoor bestaande uit vier mannen. Het is vooral in Nederland en België in verschillende hitlijsten populair geweest.

29. Gente di Mare – Umberto Tozzi en Raf

  • Land: Italië
  • Jaar: 1987
  • Genre: Popballade

Een popliedje over de verschillen tussen stadsmensen en – zoals de titel zegt – ‘mensen van de zee’, geschreven en gezongen door het Italiaanse duo Tozzi en Raf in 1987. Het werd niet alleen in eigen land een hit, maar ook in veel andere Europese landen. In Nederland heeft het ook zeven weken lang in de Nederlandse Top 40 gestaan.

Deze hit, geschreven in poëzievorm, is sinds 1987 meerdere malen gecoverd, zowel in het Italiaans als in andere talen, waaronder ook meerdere keren in het Nederlands. Hoewel dit lied niet het Songfestival won – het bleef op de derde plek steken – staat het vandaag de dag bekend als een echte Italiaanse Songfestival klassieker.

30. Vrede – Ruth Jacott

  • Land: Nederland
  • Jaar: 1993
  • Genre: Pop

Deze top 30 wordt afgesloten door een uptempo nummer van eigen grond. Met 92 punten eindigde dit lied op het Eurovisie Songfestival in Ierland in 1993 op een zesde plek. Het heeft ook zeven weken in de Nederlandse Top 40 gestaan en acht weken in de Mega Top 50.

Aanvankelijk was dit nummer niet de eerste keuze van de Surinaamse zangeres zelf, haar voorkeur ging namelijk uit naar één van haar andere liederen. Toch is dit popliedje een grote hit geworden. De tekst heeft als boodschap dat, hoewel de mens door middel van de wetenschap veel heeft weten te bereiken, het nog niet is gelukt om de vrede te bewaren.

Wat vond je van dit artikel?

Top 15 Beste Belgische Series op Netflix

Top 30 Leukste Beroepen voor Vrouwen